czwartek, 2 stycznia 2025

Noworoczne astro

No w końcu udało mi się trafić niezły trójkąt bermudzki

Po prawej stronie, u góry, Jowisz, trzecie po Księżycu i Wenus najjaśniejsze ciało niebieskie nocnego nieba. Po prawej stronie, u góry, Mars, a zatem czwarte pod względem widoczności (czasami trzecie, ale w określonych momentach zbliżenia się do ziemi), a na dole ten trójkąt łączy Syriusz, a zatem numer pięć, jeśli chodzi o widoczność na nocnym niebie. Syriusz jest jednocześnie najjaśniejszą gwiazdą nocnego nieba.
 
Poza tym postarałem się zaznaczyć najciekawsze elementy na zdjęciu czyli Betelgezę, która należy do Gwiazdozbioru Oriona. Rigel, który też do niego należy i jest jasną gwiazdą. Kolejną jasną gwiazdę czyli Procjona, a także Kastora i Polluksa, którzy tworzą , między innymi, gwiazdozbiór Bliźniąt. Są też Plejady i udało mi się zlokalizować trzecią planetę na zdjęciu - Uran.
 
Generalnie zdjęcie obejmuje takie gwiazdozbiory jak Lew, Sekstans, Rak, Wąż Wodny, Bliźnięta, Orion, Byk, Baran, część Perseusza i Woźnicy.


Wielka mgławica w gwiazdozbiorze Oriona, Messier 42. U góry doskonale widoczne w jednej linii gwiazdy tworzące tzw. pas Oriona: Alnitak, Alnilam i Mintaka.


Takie zdjęcie poglądowe - zachód Wenus na tle konstelacji Wodnika.
 
Sylwestrowej zorzy już nie ma.Wieje wiatr i zamiast punktów, przy dłuższym naświetlaniu, z gwiazd robią się odcinki, sprawdziłem. Niebo nie jest całkiem czyste, są zakłócenia chmur, sprawdziłem. W tych warunkach nawet drogi mlecznej się nie da zrobić.


Jowisz, Mars, Orion, Betelgeza i mnóstwo zakłóceń przez chmury.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz